Ludzie
Zespół roboczy
Przemysław Kabalski
Interesuje się kulturowymi, społecznymi, psychologicznymi, organizacyjnym i różnymi innymi aspektami rachunkowości. Badał lub bada m.in. związek osobowości i płci z preferencjami w zakresie polityki rachunkowości, stereotypy na temat zawodu księgowego, bariery awansu kobiet w tym zawodzie, wypalenie zawodowe w zawodach związanych z rachunkowością. Pomysłodawca i kierownik Centrum. Pracuje w Katedrze Rachunkowości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego (dr hab., prof. UŁ).
Nelli Artienwicz
Zajmuje się kognitywnymi i neuronalnymi podstawami podejmowania decyzji w środowisku księgowym, wykorzystaniem metafor i analogii w rozumieniu zasad rachunkowości oraz zagadnieniem stresu i odporności psychicznej specjalistów rachunkowości. Prowadzi głownie badania eksperymentalne, na styku rachunkowości i psychologii. Jednocześnie jest trenerką z zakresu umiejętności miękkich (m.in. zarządzanie energią osobistą, asertywność w pracy księgowego, zarządzanie sposobem myślenia, trening antystresowy dla księgowych).
Elżbieta Jaworska
Interesuje się przede wszystkim psychologicznymi i językowymi, a także społecznymi i kulturowymi aspektami rachunkowości. Prowadzi badania w zakresie m.in. stosowania strategii zarządzania wrażeniem w raportowaniu finansowym i niefinansowym, postrzegania przez księgowych wpływu uwarunkowań psychologicznych (np. procesy poznawcze, nastrój, motywacja, stres), społecznych (relacje międzyludzkie) i etycznych na tworzenie informacji sprawozdawczej, płci w kontekście różnorodności i zawodu księgowego, a także wpływu pozytywnych emocji na uczenie się rachunkowości. Pracuje w Katedrze Ekonomii i Rachunkowości na Wydziale Ekonomii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (dr).
Dominika Korzeniowska
Interesuje się psychospołecznymi uwarunkowaniami podejmowania decyzji przez osoby związane z rachunkowością i finansami, a także działalnością firm z sektora usług dla biznesu (BPO/SSC/GBS). W pracy naukowej ceni możliwość pogłębiania wiedzy o naturze zjawisk metodami jakościowymi. Pracuje jako adiunkt w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi (prowadzi m.in. konwersatoria pt. „Rachunkowość i finanse behawioralne” oraz „Pułapki w podejmowaniu decyzji” wg autorskiego programu).
Ewa Wanda Maruszewska
Interesuje się etyką w rachunkowości, problemami aplikacji międzynarodowych regulacji sprawozdawczości finansowej, rachunkowością połączeń jednostek gospodarczych oraz stosowaniem nowoczesnych rachunków kosztów. W tych obszarach prowadzi interdyscyplinarne badania ilościowe i jakościowe (z zastosowaniem ankiet, wywiadów oraz eksperymentów wśród księgowych, doradców podatkowych itp.). Pracuje w Katedrze Informatyki i Rachunkowości Międzynarodowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (dr hab., prof. UEK).
Marta Nowak
Interesuje się psychologicznymi, etycznymi, społecznymi, kulturowymi, językowymi i zarządczymi aspektami rachunkowości. Prowadzi przy użyciu metod jakościowych, psychometrycznych i eksperymentalnych indywidualne oraz zespołowe badania nad zagadnieniami takimi jak: postrzeganie zawodów związanych z rachunkowością (księgowi, biegli rewidenci, controllerzy), percepcja pracy z zakresu rachunkowości, wypalenie zawodowe osób związanych z rachunkowością, postrzeganie czasu przez osoby związane z rachunkowością, behawioralne aspekty budżetowania, zarządzanie karierą i motywacja do pracy w zawodach związanych z rachunkowością. Pracuje w Katedrze Rachunku Kosztów, Zarządzania Podatkami i Controllingu na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (dr hab., prof. UEW).
kliknij, żeby zobaczyć ofertę współpracy naukowej
Barbara Czarniawska
Bada organizowanie i zarządzanie z perspektywy procesualnej i feministycznej; ostatnio w centrum jej zainteresowań jest związek między praktyką zarządzania i kulturą masową. Jako metodolog zajmuje się technikami badań terenowych i zastosowaniem narratologii w naukach społecznych.
Jest emerytowanym profesorem organizacji i zarządzania na Uniwersytecie w Goteborgu w Szwecji.
Anna Paszkowska-Rogacz
Zajmuje się badaniami uwarunkowań psychologicznych rozwoju zawodowego i wyboru kariery. Jest dyrektorem Instytutu Psychologii Wydziału Nauk o Wychowaniu na Uniwersytecie Łódzkim (dr hab., prof. UŁ).
Anna Szychta
Interesuje się historycznymi, organizacyjnymi i społecznymi aspektami rachunkowości. Prowadzi działalność naukowo-badawczą w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości, specjalizując się w rachunkowości zarządczej, teorii, metodologii i historii rachunkowości. Zajmuje się badaniem koncepcji i praktyki zarządzania oraz rachunku kosztów w Polsce przed II wojną światową, a także współczesnymi zagadnieniami rachunkowości związanymi ze zrównoważonym rozwojem podmiotów gospodarczych. Jest kierownikiem Zakładu Teorii Rachunkowości w Katedrze Rachunkowości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego (prof. dr hab., profesor nauk społecznych).
Monika Łada
Badaczka społecznego i technologicznego wymiaru rachunkowości. Prowadzi badania jakościowe praktyk rachunkowości z wykorzystaniem teorii społecznych. Autorka monografii naukowej pt. „Rachunkowość jako produkt i narzędzie legitymizacji”. Aktualnie realizuje projekt naukowy pod tytułem „Transformacja cyfrowa rachunkowości”. Zatrudniona na stanowisku profesora uczelni w Instytucie Rachunkowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Mikołaj Turzyński
Interesuje się społecznymi uwarunkowaniami rachunkowości. Bada rachunkowość w stanach krytycznych, zarówno w ujęciu historycznym – okresie II Wojny światowej, jak i współczesnym – obszarze przestępczości ekonomicznej. Pracuje w Katedrze Rachunkowości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego (dr hab., prof. UŁ) oraz w Instytucie Ekspertyz Ekonomicznych i Finansowych w Łodzi (dr hab., prof. IEEF).
Justyna Dobroszek
Interesuje się organizacyjnym, społecznymi i psychologicznymi aspektami rachunkowości zarządczej/controllingu z ukierunkowaniem na działalność logistyczną. Badała m.in. tożsamość zawodową controllerów i specjalistów logistyki. Była pomysłodawcą i realizatorem anglojęzycznego wydania specjalnego „Zeszytów Teoretycznych Rachunkowości” pt. Accounting and Behavioral Sciences – a successful marriage or an extravagant crusade? (we współpracy z Tampere University). Pracuje w Katedrze Rachunkowości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego (dr hab., prof. UŁ).
Małgorzata Czerny
Interesuje się kulturowymi, społecznymi i psychologicznymi aspektami rachunkowości. Bada m.in. wpływ czynników kulturowych, w szczególności religii, na rozwój teorii i praktyki rachunkowości, związki pomiędzy kulturą lub religią a etyką osób zawodowo związanych z rachunkowością. Pracuje w Katedrze Rachunkowości Zarządczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu (dr, adiunkt).
Marek Masztalerz
Interesuje się społeczno-humanistycznymi nurtami w nauce rachunkowości, zwłaszcza kwestiami lingwistycznymi (metafora rachunkowości jako języka oraz język naturalny w rachunkowości). Bada różne aspekty komunikacji w teorii, polityce i praktyce rachunkowości. Pracuje na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu w Katedrze Rachunkowości i Rewizji Finansowej (na stanowisku profesora uczelni).
Marcin Osikowicz
Zajmuje się kwestią przedstawiania postaci księgowych w kulturze, zarówno popularnej, jak i tzw. wysokiej. Bada stereotyp księgowego i sposoby przełamywania tego stereotypu. Ostatnio interesuje się również etycznymi aspektami zawodu księgowego. Pracuje w Katedrze Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (dr, starszy wykładowca).
Aleksandra Baszczyńska
Interesuje się nieklasycznymi metodami statystycznymi i ich zastosowaniami w badaniu zjawisk ekonomiczno-społecznych oraz procedurami zbierania i przetwarzania danych statystycznych. Wspiera nas w ilościowych badaniach rachunkowości. Jest m.in. współautorką badań wypalenia zawodowego w zawodach związanych z rachunkowością. Pracuje w Katedrze Metod Statystycznych Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego (dr hab.). Jest „Główną Statystyczką” Centrum.
Joanna Cewińska
Interesuje się zarządzaniem zasobami ludzkimi, dysfunkcjami i patologiami w zarządzaniu zasobami ludzkimi, zarządzaniem w sporcie, a ostatnio – problemami kierowania zespołami zróżnicowanymi ze względu na styl życia ich członków. Prowadzi badania ankietowe, wykorzystuje także techniki badań terenowych. Brała udział w badaniu związku osobowości zawodowej z preferencjami w zakresie polityki rachunkowości. Pracuje w Katedrze Zarządzania Zasobami Ludzkimi Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego (dr hab., prof. UŁ)
Marzena Syper-Jędrzejak
Zajmuje się szeroko pojętą problematyką psychologicznych „miękkich” aspektów zarządzania ludźmi w organizacjach. Jej zainteresowania badawcze dotyczą zwłaszcza tematyki work-life balance, corporate wellness i profilaktyki stresu w zarządzaniu. Jest współautorką badań wypalenia zawodowego wśród biegłych rewidentów. Pracuje w Katedrze Zarządzania Zasobami Ludzkimi na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego (jest adiunktem, ma stopień doktora).
Lena Grzesiak
Obecnie prowadzi badania jakościowe nad controllingiem personalnym oraz skutecznością audytu wewnętrznego. Interesuje się także dysfunkcjami oraz patologiami w zarządzaniu zasobami ludzkimi, pomiarem kapitału ludzkiego oraz społecznymi i psychologicznymi uwarunkowaniami rachunkowości. Adiunkt (doktor) w Katedrze Zarządzania Zasobami Ludzkimi na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.
Zuzanna Firkowska-Jakobsze
Interesuje się kulturowymi, społecznymi i psychologicznymi aspektami rachunkowości, głównie w sektorze publicznym. Bada m.in. wpływ czynników psychologicznych na praktykę zarządzania i rachunkowości w sektorze publicznym, związki pomiędzy osobowością księgowych a barierami rozwoju systemów pomiaru dokonań. Pracuje w Katedrze Rachunkowości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego (dr, adiunkt).
Joanna Szwajcar
Naukową pasję do rachunkowości łączy z praktyką zawodową w tej dziedzinie. Swoje zainteresowania naukowe, oprócz problematyki rachunkowości świadczeń pracowniczych, koncentruje wokół społecznych i organizacyjnych aspektów rachunkowości ze szczególnym naciskiem na środowisko pracy księgowych. Ostatnio bada wypalenie zawodowe wśród księgowych i w innych zawodach związanych z rachunkowością. Jest zatrudniona na stanowisku naukowo-dydaktycznym w Katedrze Rachunkowości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. W Centrum, poza badaniami, zajmuje się kwestiami organizacyjnymi.
Aleksandra Ferens
Obecnie interesuje się społecznymi i psychologicznymi czynnikami decyzji dyrektorów finansowych i głównych księgowych (w zakresie prezentowania informacji w raportach zintegrowanych) oraz biegłych rewidentów (w zakresie wydawanej opinii). Aktualnie prowadzi badania dotyczące podejmowanego cyberryzyka przez podmioty gospodarcze z uwzględnieniem najważniejszego czynnika jakim jest w tym zakresie człowiek. Pracuje w Katedrze Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Małgorzata Kołodziejczak
Swoje zainteresowania naukowe skupia wokół społecznych aspektów zarządzania, w szczególności związanych ze zmianą na poziomie jednostkowym i organizacyjnym. W ostatnich latach zgłębia temat kryzysów jako źródła rozwoju jednostek oraz emocji jako danych o rzeczywistych, pozadeklaratywnych wartościach w zarządzaniu. Pracuje w Katedrze Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego (doktor, starszy wykładowca). Jest również certyfikowanym coachem oraz coachem kryzysowym.
Bartosz Kurek
Zainteresowania badawcze koncentruje wokół metodyki analizy zdarzeń. Badał m.in. zawartość informacyjną transakcji pakietowych akcjami i kar pieniężnych Komisji Nadzoru Finansowego. Był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej w V.K. Zimmerman Center for International Education and Research in Accounting, University of Illinois at Urbana-Champaign (USA). Pracuje w Katedrze Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (dr hab., prof. UEK).
Monika Perlińska
Zajmuje się zagadnieniami standaryzacji i harmonizacji rachunkowości i sprawozdawczości – zarówno finansowej, jak i niefinansowej – w kontekście globalnych wyzwań związanych z ochroną środowiska, przeciwdziałaniem zmianom klimatu, w tym w szczególności obrotem uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, jak również społeczną odpowiedzialnością biznesu. Jest zatrudniona w Instytucie Finansów na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadzi szkolenia dla przedsiębiorstw i instytucji finansowych.
Joanna Piłacik
Praktyk w zakresie sporządzania i badania sprawozdań finansowych oraz prowadzenia ksiąg rachunkowych. Od kilku lat interesuje się wpływem czynników społecznych i środowiskowych na system rachunkowości jednostek gospodarczych. Jest pasjonatką lasu, przyrody i łowiectwa (również w aspekcie odzwierciedlenia zasobów przyrodniczych w rachunkowości). Asystentka w Katedrze Rachunkowości Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. W Centrum, poza badaniami, zajmuje się kwestiami organizacyjnymi.
Andrzej Piosik
Prowadzi badania naukowe nad procesami kształtowania wyniku finansowego (earnings management), w tym nad związkiem kształtowania wyniku finansowego ze strukturą własnościową przedsiębiorstwa. Badania te obejmują różne bodźce kształtowania wyniku finansowego, w tym konsensus prognoz wyniku finansowego przez analityków. Interesuje się również identyfikacją przychodów w rachunkowości oraz kształtowaniem wyniku finansowego za pomocą przychodów. Pozostałe jego zainteresowania obejmują systemy rachunku kosztów, budżetowanie i kontrolę budżetową oraz systemy zarządzania dokonaniami Pracuje na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, jest kierownikiem Katedry Rachunkowości (dr hab., prof. UEK).
Maciej Tuszkiewicz
Jego zainteresowania koncentrują się na podejmowaniu decyzji w rachunkowości i łączą rachunkowość z socjologią i informatyką. Analizuje wpływ różnych czynników, m. in. cech systemów informatycznych czy relacji między ludźmi lub między człowiekiem a maszyną wykorzystując do tego przede wszystkim ankiety i eksperymenty. Pracuje w Katedrze Informatyki i Rachunkowości Międzynarodowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Magdalena Wójcik-Jurkiewicz
Prowadzi badania z zakresu ujawnień niefinansowych, głównie w obszarze społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw. Analizuje dobre praktyki spółek giełdowych w tym zakresie. Z perspektywy społecznej przygląda się transformacji sektora górniczego, szacuje koszty pracy w górnictwie, podejmuje próby określenia drogi Polski do sprawiedliwej transformacji i neutralności klimatycznej. Interesuje się otoczeniem społecznym, etycznym i środowiskowym oraz ładem korporacyjnym spółek.
Pracuje w Katedrze Rachunkowości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (dr, adiunkt).
Piotr Wójtowicz
Prowadzi badania w zakresie sprawozdawczości finansowej, w szczególności kształtowania wyniku finansowego (earnings management) oraz jakości wyniku finansowego (earnings quality) w kontekście uwarunkowań wynikających z istnienia instytucji formalnych i nieformalnych. Interesuje się rolą i jakością sprawozdawczości finansowej na rynkach kapitałowych. Pracuje w Katedrze Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (dr hab., prof. UEK).