I konferencja naukowa Centrum Interdyscyplinarnych Badań Rachunkowości pt. "Człowiek w rachunkowości. Interdyscyplinarne badania rachunkowości"

Pierwsza konferencja naukowa pt. "Człowiek w rachunkowości" zorganizowana przez Centrum Interdyscyplinarnych Badań Rachunkowości

odbyła się 25 maja 2022 r. na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego (z jednoczesną transmisją w Internecie).Na sali i przed ekranami komputerów łącznie było ponad 60 osób, przede wszystkim badaczy rachunkowości, finansów i zarządzania (z wielu ośrodków akademickich w Polsce i z dwóch uczelni zagranicznych).

W czasie konferencji zaprezentowano i przedyskutowano trwające lub planowane badania naukowe, koncentrujące się na ludziach w rachunkowości (lub w związku z rachunkowością). Tematy wystąpień były następujące:

  • dr Małgorzata Czerny i dr Magdalena Kowalczyk: "Raportowanie Bogu. Religijne podłoże sprawozdawczości ze społecznej odpowiedzialności biznesu
    w przedsiębiorstwach islamskich";

  • dr hab. prof. UŁ Mikołaj Turzuński: "Rachunkowość uwikłana w grabież. Przykład przedsiębiorstw objętych zarządem powierniczym w Generalnym Gubernatorstwie";

  • mgr Hanna Ewa Voy: "Zła strona ludzkiej natury. Implikacje dla rachunkowości";

  • dr hab. prof. UEW Marta Nowak, dr hab. Aleksandra Baszczyńska i dr Marzena Syper-Jędrzejak: "Skala, przyczyny i skutki wypalenia zawodowego biegłych rewidentów";

  • dr hab. prof. UEK Ewa Wanda Maruszewska i dr Sabina Kołodziej: "Identyfikacja punktu odniesienia w sytuacji optymalizacji podatkowej PIT oraz CIT. Wykorzystanie teorii perspektywy w poszukiwaniu powodów uchylania się od opodatkowania".

Ponadto dr Marcin Osikowicz zaprezentował inspirujący esej pt. "Sługa złego pana, czyli działalność pracodawcy jako źródło dylematu etycznego księgowego".

Konferencję uświetniły bardzo interesujące wykłady gościnne:

  • prof. Barbary Czarniawskiej z Uniwersytetu w Goteborgu pt. "Koszty czy wydatki? Różnice między kulturami i między rolą kultury"

  • dr. Bartłomieja Cieśli z Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego pt. "Zasady prostej polszczyzny a styl naukowy".

W czasie konferencji wręczono nagrody w organizowanym przez CIBR dorocznym konkursie na najlepsze prace magisterskie o tematyce „Człowiek w rachunkowości”.