Seminarium naukowe pt. „Sztuczna inteligencja i robotyzacja w rachunkowości. Bać się czy nie bać?”

25 maja 2023 r. Centrum Interdyscyplinarnych Badań Rachunkowości zorganizowało seminarium naukowe na temat sztucznej inteligencji i robotyzacji rachunkowości w kontekście przyszłości tego zawodu (czy nie będzie taka jak na poniższym zdjęciu).

Wśród ponad stu uczestników byli badacze i praktycy rachunkowości, zarządzania oraz informatyki. Rozmawiali o tym, w jakich aspektach (w odniesieniu do rachunkowości) ludzie przeważają nad sztuczną inteligencją, a w jakich są od niej gorsi; czy przez zastosowanie robotów i sztucznej inteligencji ludzie mogą zostać zupełnie wyparci z zawodu księgowego; jakie kompetencje powinni posiadać specjaliści rachunkowości, żeby wygrać konkurencję ze sztuczną inteligencją na rynku pracy i usług (a nie skończyć, jak biuro rachunkowe na zdjęciu).

Głównymi prelegentami byli:

• prof. Barbara Czarniawska z Uniwersytetu w Goteborgu z wystąpieniem pt. „Robotyzacja i rachunkowość – wrogowie czy przyjaciele?”;
  • dr hab. prof. UŁ Tomasz Gwizdałła z zespołem Katedry Systemów Inteligentnych Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ;
  • dr Dominika Kaczorowska-Spychalska, Dyrektor Centrum Inteligentnych Technologii na Wydziale Zarządzania UŁ, Lider podgrupy Badań, Innowacyjności i Wdrożeń Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji przy Komitecie Prezesa Rady Ministrów;
  • Michał Bielawski, Dyrektor Finansowy ADAPTIVE Solutions & Advisory Group Sp. z o.o. i Mariusz Pietrzak, Prezes Zarządu, PKP Energetyka CUW sp. z o.o.,
  • Małgorzata Kadłubaj, Prezes Zarządu ACPAC Biuro rachunkowe, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Odział Okręgowy w Łodzi.

Prezentacje prelegentów są dostępne po kliknięciu na nazwiska.